• You will need to login or register before you can post a message. If you already have an Agriville account login by clicking the login icon on the top right corner of the page. If you are a new user you will need to Register.

Announcement

Collapse
No announcement yet.

reply to crazy winter equipment deals

Collapse
X
Collapse
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #25
    Old Crone looks like You's kin't make up yer minds fer Heavens Sake. SeedHick??? You's actually use that Junk???

    Tom I ain't run 4 Wheel Drives. Only Tracks around here....

    WheatQueen maybe it Parkland Ventures runnin Lever's Ground??? Dey from Humblebolt area.....

    Hey Old Crone how You's hear about da Rumours anyways????? One of yer HenchMen at JayDee dealership Whine & Snivel to Ya?????

    Comment


      #26
      mbratrud
      I would challenge you on the $8 an acre. Don't think you can combine $3800 acres for $30000. You would be putting on 300 hrs at least. $100 an hr for brand new. I doubt it. Not arguing that running new isnt worth it but it costs more then that

      Comment


        #27
        vvalk,

        I guess thats why I indicated everybody is different. We are 1/3 pulses, 1/3 Oilseeds, 1/3 Cereals. We swath our Canola and Lentils and the combine does not stop thrashing 80% of the time we are taking hoppers on the go, as a result we don't put much more than 200 - 225 threshing Hours on our machine in a year. Our last machine was traded with 580 hours after 2.5 seasons use. Will be less hours with Class 8 I expect we will put on about 160 - 180 hours/year or so.

        Should be 30 Acres/hour on Canola and Lentils and 20 Acres/ Hour on Cereals with a class 8. Factor $200/hour for class 8, $175/Hour Class 7 and $150/hr Class 6. Believe me I have analyzed it to death. Obviously if your are 50% Cereals and straight cut all your pulses and drive half way across the feild to dump your hopper you will put more hours on your combine.

        Oh the other key is to run a Red Machine!

        Comment


          #28
          This has been our experience in costing out combines.

          Class 8 Class 7 Class 6
          Canola ac/h 30 25.5 21.675
          Lentils ac/hr 30 25.5 21.675
          Cereals ac/hr 20 17 14.45
          Avreage ac/hr 26.7 22.7 19.3
          $ per hour $200.00 $175.00 $150.00
          $/ Acre $7.50 $7.72 $7.79

          This will not make sence if my table gets all jumbled so if it does just disregard this post.

          What does that equipment leasing company charge? Cant remember their name?



          Very interested in hearing others experiences.

          Comment


            #29
            Uhh, I would just like to ask how many farms could honestly say they can put 30 acres/hr of canola through a class 8 combine? I'm sorry but unless that is a 10 bushel crop I can't believe it. I would gladly stand corrected...

            Comment


              #30
              Again Silver Back everyfarm is different, We would normally be shooting for 35 bushels as a decent Canola crop in our area. Last year was better 45 picked up 34ft of good cured Canola at about 7MPH. Works out to closer to 28 on that crop I suppose. My point doesnt really change I am using pretty generous numbers on the $/ hour side.

              I guess my overall point is does much thought go into these decisions? What do you do Silverback and what made you go that way?

              Comment


                #31
                yes you are my new HERO at 30 acres/hr on canola and lentils. As I have farmed with both red and green ones, I also know that color wont be the key to your over estimated succeses. Have fun and dont forget to turn on the headlands in your excitement to average 30 per hour. By the way what do you value your swathing at??

                Comment


                  #32
                  We max out at around 15-22 ac/hr with our 8010's. Thats 42' straight cut and 36' swaths. The 22 ac/hr would be maxing out in a decent crop for us.

                  Comment


                    #33
                    Agree with gregpet, mbratrud your numbers were 580 hrs in 2.5 seasons equals 232 hrs per year. If 3800 acres,equals 16.4 acres per hour season average. Class 7 to class 8, maybe 10% more is 18 acres per hour over the season. Many factors add up to reduce average rate from instantaneous calculation.
                    Our 9600 season acres per hour,75% unload on the go is 9 to 11 on 30', "my acceptable loss". Neighbors STS about 13. I'd say your "acceptable" is a bit different.
                    Canola over 5 mph without shatter requires a green pickup like a JD 615.

                    Comment


                      #34
                      Ok this is my final post,

                      my 580 hrs for 2.5 seasons was on a Class 6 2588.

                      The numbers are what the are, I know the acres we farm and the hours we put on our machine in a year. The numbers by crop are maybe a bit generalized but my point remains the same my cost is what it is.

                      Curious to know what others are seeing their costs at?

                      I use $5/ac for cost of owning our Swather. Labour and Fuel on top of that. We swath about 2500 Acres/Year.

                      For the purpose of determining costs we genrally bring everything to market value and include interest into our cost.

                      We do not simply use depreciation and Interest. Swather is a great Example of why that doesn't work. A swather in good shape holds its value very well.

                      Comment


                        #35
                        ok seeing as our family has a 2588, 9660 sts and 2-9770 sts i now know you are full of it. Being owners of every model that case put out from 1460's to 2588's I know how much they do in lentils and canola. If you were picking up the snotty wet lentil swaths everyone else was this year I also know you are a little on the optimistic side. But I do say you have some great enthusiasm for gitten er done :-) This is my last post ...

                        Comment


                          #36
                          $45 to $50 per acre usually covers our machinery,fuel,repairs,hired labor, interest and depreciation. We lease our bigger equipment such as large tractor, combines and sprayer.

                          Comment

                          • Reply to this Thread
                          • Return to Topic List
                          Working...