• You will need to login or register before you can post a message. If you already have an Agriville account login by clicking the login icon on the top right corner of the page. If you are a new user you will need to Register.

Announcement

Collapse
No announcement yet.

4 dollar a lb wheat?

Collapse
X
Collapse
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #13
    I love walking around Granville Market.

    Here's another example of these types of opportunities. When I was involved with PFP we were approached by a group of hobby brewers. These people spent winters in Arizona and were brewing their own craft beers (small scale, less than cottage industry). They wanted Pesticide Free Production white aleurone 6 row barley in small mini bulks delivered AZ.

    Their bids were in the $12.00 USD range FOB AZ.

    I know per pound this doesn't equal the example of the pound of wheat, but it sure beats trying to milk a moose.

    The point often made is smaller packaging equals more dollars per unit. Maybe it's time for commodity producers to start catching up by making a tonne smaller. Future tonnes could be 975 kg, ratcheting down overtime towards the 500 kg tonne.

    Comment


      #14
      I was in BC this fall. Mixed classes of wheat 0 HVK sold in bulk bins like nutters sells bulk nuts was $2.09/kg was with the bird feed in store like peavey mart.
      Volunteered at Cal Stampede in grain bin you wouldn't believe how many people asked where they could buy raw grain of all sorts.

      Comment


        #15
        You are absolutely right Braveheart, allot of comsumer goods are shrinking in size/volume with prices either the same for less or more money for less product. Hence my comment a while back, "don't you ever get tired of being a consumer"?

        Comment


          #16
          While on your way to the checkout with your pound of wheat pick up a pound of feed for your budgie bird for 10 bucks. Haha which is what 500 bucks a bushel.

          Comment


            #17
            While on your way to the checkout with your pound of wheat pick up a pound of feed for your budgie bird for 10 bucks. Haha which is what 500 bucks a bushel.

            Comment


              #18
              Farmaholic, when I'm no longer a consumer I will be dead.

              Comment


                #19
                Ya, I know. But the journey gets old faster than me.

                Comment

                • Reply to this Thread
                • Return to Topic List
                Working...