Just curious about how you like to see prices posted
and how you think about prices.
In my case, I still think in $/bushel in everyday
comparisons. I also tend to publish things in $/bu or
cents/lb (pulses) because my impression (among the
many things I could be wrong about) is this is how
farmers prefer to see information.
If I really want to make price comparisions or have a
more exact number, I use $/tonne.
What are others thoughts? Comes down to the
discussion of Avery versus Winchester bushel weights
and how we move forward on attributes like
plumpness in feed grains (assuming this is what the
buyer is wanting to reward in higher bushel weight
barley).
and how you think about prices.
In my case, I still think in $/bushel in everyday
comparisons. I also tend to publish things in $/bu or
cents/lb (pulses) because my impression (among the
many things I could be wrong about) is this is how
farmers prefer to see information.
If I really want to make price comparisions or have a
more exact number, I use $/tonne.
What are others thoughts? Comes down to the
discussion of Avery versus Winchester bushel weights
and how we move forward on attributes like
plumpness in feed grains (assuming this is what the
buyer is wanting to reward in higher bushel weight
barley).
Comment