• You will need to login or register before you can post a message. If you already have an Agriville account login by clicking the login icon on the top right corner of the page. If you are a new user you will need to Register.

Announcement

Collapse
No announcement yet.

Bag it..

Collapse
X
Collapse
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #13
    Originally posted by Sheepwheat View Post
    And the farmer supplying it is still getting 250 to 270 a bushel. And he maybe sells what? Twenty bushels? The store isn’t buying bushels, they are buying units. And from my grocery manager friend, wheat in bags, is not something they move many units of at all. Mostly because there are specialty stores that do it and have way more variety of grains, and above all the grains have a story on every bag. Consumers that want local food, trust, me, they buy the story as much as the product. It’s really funny. We a farmers are often as out of touch with their needs, a they are with farming. Gotta find that balance.

    The best thing? When we fill an order for the stores we supply, guess who pays the shipping? It’s a sweet thing, and I’m still not used to it!
    Something else that needs to be built into that margin is the possibility of a recall I would assume? Maybe not applicable to the wheat, but with the meat you are selling a lot can go wrong.
    If a batch of meat should get contaminated, or spoiled on its way from A to B, who would end up being responsible?
    I can't imagine a retailer selling a product on 10% margins, and then being responsible for a food recall.
    Is that something that is written in to your contracts?

    Comment


      #14
      Originally posted by AlbertaFarmer5 View Post
      Something else that needs to be built into that margin is the possibility of a recall I would assume? Maybe not applicable to the wheat, but with the meat you are selling a lot can go wrong.
      If a batch of meat should get contaminated, or spoiled on its way from A to B, who would end up being responsible?
      I can't imagine a retailer selling a product on 10% margins, and then being responsible for a food recall.
      Is that something that is written in to your contracts?
      So far we haven’t had an actual contract with anybody. They just make a purchase order when they need more product. We’ve approached federated, but they told us they already have enough lamb. I be like, huh? Where? They talk the talk of supporting local farmers, but nope. Haven’t given up though. And do you have the diversity of products we carry? Not a chance. Frustrating. It would be a great outlet. I assume they would do a contract.

      Frozen meats have a lot of freedoms relative to fresh. But yeah, we have a hefty insurance policy. It also MUST BE PROCESSED at an inspected plant. All buyers ask for a copy of your insurance policy, and they all ensure they have the info on the facility where it is processed. If it is damaged in transit? The transit company would have insurance for that. If it’s in the back of our vehicle? We have insurance for that. At the store? Same thing. We have insurance on our frozen inventory for power outages etc.

      And then it depends on the product. Is it marinated? Is it plain meat? Is it actually gluten free if you say it is? Back that up if so. If it has added ingredients these need to be done at an inspected facility, on and on it goes. Some buyers need nutrient labels, all need ingredients lists. These labels have to be a certain size, and at least a certain font.

      It’s been a learning curve but it’s been awesome. Just awesome.

      Comment


        #15
        A fair number of our packages are vac sealed. A certain per cent age of those blow, especially with bone in cuts. On our next round, we pick up the broken seal ones and eat them or sell them to friends who don’t care if the seal is broken. Either way, that is the lamb we eat. It makes far more sense for us to sell lamb and buy beef. But we do eat a lot of lamb, and not just broken seals!

        Comment


          #16
          Curious how many customers have a stone mill in their home.

          Comment


            #17
            city born and raised son in law just bought a flour mill
            wants me to bring him a sack of wheat

            Comment


              #18
              Not sure why some of you are so concerned about Dinsmore Farm's margin/take home profit, their ones who developed the business plan and are doing their own marketing.

              Isn't that what it's all about in business.

              Comment


                #19
                Best part the CWB doesn't get a cut of the pie for nothing!!!!!!!!

                Comment


                  #20
                  I guess I missed it but I didn’t see much concern, I can’t see many getting rich on this business model but it all helps pay the bills.

                  My kids at one time would bag and put stickers on hemphearts, I don’t think anyone got rich on that one but it was good experience

                  I’m a little impressed on what wheat is worth bagged and ready to go in the store.

                  Comment


                    #21
                    The Hutterites have a pretty big workforce for keeping busy.

                    Comment


                      #22
                      Originally posted by Herc View Post
                      You see 50 cents to a dollar, I see $30 to $60/bushel……..
                      On likely less than .01% of their bushels. Good for them.

                      Comment


                        #23
                        To sell something in a store like that, you have to sell it in many stores and shelf space is a premium.

                        I cant see many people taking time to grind their own flour and then make dough and bake it. This is probably some niche store somewhere. You can go on amazon and see how much bagged product is moving and it aint much

                        Better off just to sell a bundle of wheat sheaves.

                        Click image for larger version

Name:	sheves.jpg
Views:	1
Size:	103.9 KB
ID:	774125
                        Last edited by jazz; Nov 19, 2022, 08:36.

                        Comment


                          #24
                          Originally posted by jazz View Post
                          To sell something in a store like that, you have to sell it in many stores and shelf space is a premium.

                          I cant see many people taking time to grind their own flour and then make dough and bake it. This is probably some niche store somewhere. You can go on amazon and see how much bagged product is moving and it aint much

                          Better off just to sell a bundle of wheat sheaves.

                          [ATTACH]11454[/ATTACH]
                          One thing my kids are wondering about. In pet stores they sell two inch chunks of deer antler as chew toys for obscene prices. Every year the kids go and collect dozens of sheds from our land. They could make a mint just cutting and selling little hunks of free antlers.

                          Comment

                          • Reply to this Thread
                          • Return to Topic List
                          Working...